Healing af choktraumer og hypersensitivitet i nervesystemet
En healingsform, der healer hypersensitivitet i nervesystemet samt choktraumer opstået ved overstimulering og aktivering af nervesystemets alarmberedskab.
En del af os oplever, at vi er ekstra sensitive overfor støj, lys, andre menneskers uro og ubalancer m.m. og dermed meget nemt bliver overstimulerede.
Hvis denne overstimulering foregår over længere tid, kan det pres, det udløser i vores system, skabe et kronisk alarmberedskab, som vi i denne forbindelse kalder for choktraumer. Dette kan bl.a. medføre, at vi reagerer meget kraftigt med bl.a. sitren og rysten på stimuli.
Det er ikke kun mennesker med et følsomt system, der kan have choktraumer i nervesystemet. Alle kan pga. forskellige stresstilstande og langvarigt følelsesmæssigt pres få disse.
I denne specifikke healing arbejdes der med at neddæmpe og forløse choktraumerne. Desuden giver der healing til at genetablere roen og stabilisere nervesystemet, så risikoen for overstimulering fremover mindskes.
Da choktraumer ofte hænger sammen med forskellige blokeringer og/eller en samtidig stresstilstand, kan healingsmetoden med fordel anvendes sammen med andre stabiliserende healingsmetoder, som f.eks. Reduktion af Stress i Nervesystemet og min egen intuitive healing.
Metoden har jeg lært af healer og ny tids shaman Karina Bundgaard.
Copyright © All Rights Reserved